Co překvapí začátečníka
V letošním roce, během zimního období, se v naší stanici poprvé ozývalo štěněčí ňafání. Jak složitý je odchov štěňat, nejen u loveckých plemen, si člověk uvědomí, až když dospěje k rozhodnutí věnovat se této činnosti. (Záměrně opomíjím složitý proces uchovnění, který by vydal na samostatný článek.)
1. Výběr krycího psa - Podle dostupných informací jsme vybírali pejska, který splňoval námi udané priority tj. zdraví, exteriér, vloha k práci, mírná povaha. V případě naší první fenky i menší vzrůst, vzhledem k tomu, že se pohybuje na vyšší povolené hranici. Není tak jednoduché vybrat krycího psa, který by bezesporu splňoval všechny tyto požadavky. Vlohu k práci jsme u obou našich vrhů přenechali na přirozenosti loveckého plemene.
2. Povolení krytí - Je samozřejmé, že první naše cesta vedla k majiteli chovného psa, který s krytím může, ale i nemusí souhlasit. I s tímto faktem je třeba počítat. Dále je nutné zažádat na KCHLS vedoucího sekce o povolení ke krytí.
3. Krytí - Když se vše povede domluvit a úředně vyřídit, pak se čeká na vytoužené hárání. Na to, který den a kolikrát je třeba krýt, v tom jsme si nechali poradit od zkušených chovatelů a ještě jsme vše konzultovali s veterinářem. Doporučujeme první krytí uskutečnit s pejskem a majitelem chovného psa, který má již nějaké zkušenosti. Příroda vše nevyřeší. Oběma chovatelkám našich krycích pejsků patří naše poděkování za jejich profesionální přístup a ochotu podělit se o své zkušenosti.
4. Březost - U první fenky jsme se snažili o omezení její pracovní činnosti. Od loveckého výcviku a účasti na honech jsme úplně upustili a věnovali jsme se pouze kondičním vycházkám. Druhá již absolvovala v raném stádiu březosti obojí a příliš jsme ji neomezovali ani při procházkách několik dní před porodem. Drželi jsme se rady zkušené chovatelky, že feny v dobré fyzické kondici mají méně problémové porody.
5. Porod - V případě našich holek jsme měli štěstí a obě fenky bez větších problémů přivedly na svět pět zdravých štěňátek. Je však dobré být po celou dobu v kontaktu s veterinářem, nebo s chovatelem, který má s porody zkušenost. V našem případě jsme s veterinářem během porodu konzultovali dlouhý interval mezi prvními a posledním štěňátkem, kdy několika hodinové prodlení nám nahánělo opravdu strach. Obzvlášť, když jsme věděli, že pro fenu je to těžká chvíle, ve které jí nedokážeme pomoci.
6. Šěňátka - Miminka jsou na světě a hlavní režii přebírá novopečená maminka. První dny, pokud vše probíhá tak jak má, tak se o vše stará fena, která krmí a čistí nejen potomky, ale celý pelíšek (porodnici). Náš první zásah (pokud nepočítáme výměnu vystýlky pelíšku a pravidelné vážení štěňátek) do zaběhlých rituálů začal okolo čtvrtého týdne, kdy miminka dostala prvně kaši z mléka pro štěňata a rozmixovaných štěněčích granulí. V dalších týdnech probíhal proces odstavení a postupný přechod na suché granule.
Po porodu se na svaz a chovateli krycího psa opět posílá hlášení o vrhu.
Ve dvou, čtyřech a šesti týdnech proběhlo odčervení štěňátek. V pěti týdnech, v době, kdy už štěňátka měla vybraná jména, jsme žádali o přidělení tetovacích čísel. Pak, v šestém týdnu, byla spolu s očkováním i tetovaná. Mezi šestým a sedmým týdnem se opět vše nahlásí, aby mohly být vystaveny průkazy původu a byly tak připraveny pro nové majitele.
Pokud nový páníček a štěňátko jsou v příštím společném životě spokojeni, je to pro nás ta nejlepší odměna.
Toto není nijak odborný článek, je to jen malé zamyšlení nad tím, co obnáší slovo „chov“ a co může překvapit začátečníka.
Jiřina Gregorová